A telefon szinte a semmiből tünt elő. Mostanában terveztem telefonom cseréjét mivel egy Motorola L6-os telefon teljesített nálam szolgálatot és már egy kicsit viseltes volt.
Nézegettem az internetet és egyszercsak rábukkantam a Nokia 6650-re. Először nem tudtam mi ez de a T-Mobile-nál gyanúsan olcsó volt. Máshol meg nem nagyon lehet (lehetett kapni). A mobilarena jóvoltából sikerült egy jó kis tesztet elolvasnom a készülékről és azt mondtam, hogy ez nem lehet olyan rossz.
A teszt elég jóra sikerült ezért az ott leirtakat nem írnám le újra, de egy két dologról szeretnék irni , hátha tudok vele segíteni az ilyen készüléket használóknak.
Egy készülék bemutatás mindig nehéz feladat nem lehet ez könnyű egy szakújságirónak sem, nemhogy egy magamfajta átlag usernek. Nehéz minden olyan kérdésre kitérni ami az olvasót foglalkoztatja, hiszen minden embernek más fontos.
Most egy kicsit arról, hogy nekem mi a fontos egy telefonban. Nos legyen normális méretű billentyűzete, tehát amikor mondjuk írok egy sms-t ne három gombot nyomjak le egyszerre, hanem a gombok jó nagyok legyenek, legalábbis akkorák, amik egy lapátkezű ember kezében is hasznosíthatóak. Legyen megfelelően nagy teljesítményű akkumulátora, és ne kelljen a telefont naponta vagy fél naponta feltölteni. Igen legyen szines a kijelző (mondjuk nem ragaszkodnék hozzá, de mivel manapság már nem nagyon lehet mást kapni igy hát...) és még egy nagyon fontos dolog LEHESSEN VELE TELEFONÁLNI !!! tudom ez manapság egy kicsit abszúrd igény de hát mégiscsak ez lenne a fő funkciója vagy mi, meg esetleg jól jön ha SMS-t is lehet rajta írni.
Nagyjából ennyi lenne az igény most ha jól megnézzük nem különleges adottságokat várok egy telefontól de mégis nehéz lehet a kívánalmaknak eleget tenni. És nem nálam nem szempont hogy minél kisebb legyen, felesleges, nem azt mondom , hogy legyen fél tégla de használható mérete legyen és nem egy óvodás kezéhez igazítsák a méretet hanem egy felnött kézhez.
Nos akkor lássuk , hogy miért is lett a Nokia 6650. Nos egyszerű mert megfelel a fenti követelményeknek hihetetlenül jó áron lehet hozzájutni és minden benne van vagy még egy kicsit több is mint ami kellhet. A telefon okos telefon azaz a jó öreg Nokia symbian rendszere dohog benne abból is a Feature Pack 2-es. A telefon az első bekapcsolásnál egy kicsit tűnődik aztán bejön a kezdő képernyő és kezdhetjük is a gombok masszírozását.
Gombok:
Nem is gombok ezek hiszen érintő felület van, de az érintést nagyon jól érezhető nyomáspontok segitik. kézbe kell venni és kipróbálni mert igy elég nehéz leirni, de nekem nem volt gondom vele attól függetlenül, hogy ez volt az első érintős mobilom. A gombok elég távol esnek egymástól legalábbis a nyomáspontjuk igy egy nagyobb kézzel megáldott user is gond nélkül használhatja. És hölgyek nagy örömére be lehet állítani , hogy pirosan világitson nagyon tetszetős , de inkább jópofa mint hasznos képesség. A gombok szine mind kivül mind pedig belül ugyanazzal a szinnel fog világítani. Igen itt kell megemlíteni, hogy a teelfon fedlapján a kijelző alatt található 3 érintőgomb melyek főleg használat közben mutatják meg előnyüket.
Kezdőképernyő
Bár lehet hogy amit itt írok az minden Symbian felhasználónak egyértelmű , de hátha olvassák olyanok is akik még életükben nem láttak ilyen telefont. A kezdőképernyő az alábbi képen tekintehtő meg. Aktiv készenlétnek hivja a nokia és valami hasonlót láthatunk már az újabb s40 szoftvert futtató Nokia telefonokba is. felülről lefelé haladva láthatjuk a szolgáltatót (T-Mobile), alatta egy státusz sort ide irja ki, hogy milyen hálózatot használunk (3G) az éppen aktív profilt (Utcai). A felső részben még egyéb értesítések illetve állapotjelzők is lehetnek (a képen még látható, hogy Bluetooth kapcsolatot használunk illetve hogy van a telefonban memóriakártya.
A következő rész egy ikonsor ide 6 gyorsindító ikont helyezhetünk el se többet se kevesebbet, ez azért furcsa mert a buta tudatlan 6131-ben is volt aktív készenlét de ott annyi ikont lehetett beállítani amennyit akartam.
Ez alatt látható egy értesítési felület , ide a teendőket a naptár bejegyzéseket irja ki, illetve ha van aktiv zenelejátszás, vagy a rádiót hallgatjuk az is itt jelenik meg.
Az alsó három gombhoz bármilyen alkalmazást hozzárendelhetünk, tehát teljesen testre szabhatjuk a kezdőképernyönket.
Külső kijelző
Sajnos erről nem tudok képeket feltenni, de nagyon hasznosnak bizonyult már ezen rövid idő alatt is. Főleg mivel felszerelték 3 érintőgombbal igy a fontosabb funkciókat innen is elérhetjük. Mi az amit a telefon kinyitása nélkül végre tudunk hajtani.
Új üzenet olvasása , üzemmódok kiválasztása , stopper óra, időzítő , naptár (itt megnézhetjük az aktuális napra beirt teendőket , kamera (ilyenkor magunkrol tudunk fényképet készíteni) , zenelejátszó
Egyebek
A többi alkalmazás megegyezik a symbian rendszereknél megszokottakkal, egy-két t-mobilos specialitással kiegészítve. És ezen felül ugye szinte bármit telepíthetünk a telefonra.
Ahol érdemes körülnézni:
SymbianV3 , és természetese a Google , Milyen szoftvert használjak ?
És akkor jöjjön egy kis fekete leves.
Telefonkönyv, külső kijelző , minek vettem meg ezt a telefont....
Bizony bizony azért van egy kis baj a készülékkel, hogy ez a FP2 vagy a T-Mobile speckónak köszönhető nem tudom, de bizony előfordul. Ha egy régi telefonról akarjuk a névjegyeket átmásolni az újra akkor az lehet, hogy problémákat fog okozni. Én egy samsung z400-ról akartam a névjegyeket átmásolni össze is jött , de amikor jött egy hívás akkor a külső kijelzőn nem irta ki a számhoz tartozó nevet és ráadásul még ki is fagyott, mármint a kijelző, telefonálni gyönyörűen lehetett, de a külső kijelző nem mozdult. a samsungról sima vcard formátumban mentettem el a névjegyeket és ezt ugy ahogy volt beküldtem a Nokia 6650-re.
Aggódalomra semmi ok, meg lehet oldani a problémát csak egy kicsit dolgozni kell vele, nos akkor lássuk a lépéseket amik nekem beválltak, nem garantálom hogy mindenkinek működni fog , de egy próbát megér.
- A memóriakártyán (1GB) amit adnak hozzá van egy PC Suite program melynek verziószáma: 6.86.9.4. Ezt telepítsük fel a gépre, az újabbak külföldi és hazai fórumok tanúsága szerint nem hoznak maradandó élményt.
- A meglévő vcardokat importáljuk outlook expressbe vagy Microsoft outlookba. Én az Outlook expresst (Windows cimjegyzék) használtam mert a Microsoft Outlookon a vállalati levelezés van. Az outlook expresszben viszont semmilyen adatom nem volt igy ezt fel tudtam használni csak a telefon névjegyzék kezelésére
- Exportáljuk a cimjegyzéket text fájlba (vesszövel tagolt)
- Excelbe nyissuk meg és rendezzük, arra vigyázzunk , hogy csak egy cimsorunk legyen, amik nem árt ha beszédesek (mobil, otthon, céges stb)
- mentsük el a jónak vélt cimjegyzéket csv formátumba.
- töröljünk minden adatot az outlookból
- importáljuk a csv fájlt az outlookba. Itt majd meg fogja kérdezni, hogy melyik oszlopot akarjuk importálni és az minek feleljen meg a cimjegyzékünkben (cég - Business Phone, mobil - Mobil Phone, stb)
- Töröljük az összes névjegyzéket a mobil telefonról
- Ezek után Pc suittal szinkronizáljuk az outlookot a telefonnal. A szinkronizációnál meg lehet adni egy további beállítás fülön, hogy melyik irányt használja, itt válasszuk ki, hogy az oputlook adatait küldje a mobil telefonra.
- szinkronizáljunk
- és kész vagyunk , teszthívással ellenörizzük az eredményt.
Következtetés:
A külső kijelző fiaskójától eltekintve egy tökéletes telefont kaphatunk és mivel ez se javíthatatlan hiba ezért ez ne rettentsen el senkit attól hogy kipróbálja a készüléket. Azt sem szabad figyelmen kivül hagyni, hogy részletfizetéssel igen kedvező áron hozzájuthatunk egy GPS-el felvértezett Symbian rendszert futtató okostelefonhoz, navigáció , telefon kis-nagy méretben.